Election Results

We would like to congratulate this year’s city, county, and state election winners!

City Elections

Buckley

  • Mayor – Paige Flippin
  • Councilwomen – Megan Stewart, Sara Tegtmeyer, Savannah Tynan, Michelle Zhu
  • City Attorney – Rianna Bishop
  • District Judge – Meghan Jones

Cafferata

  • Mayor – Paulyna Garcia
  • Councilwomen – Ashley Austin, Gracie Lipparelli, Faith Mao, Tiffany Morris-Holm
  • City Attorney – Cheyenne Alvarez
  • District Judge – Megan Farrell

Connolly

  • Mayor – Vanina Gramatikova
  • Councilwomen – Wenmai Bai, Jaylin Hendricks, Lorena Hererra, Aubrey Walnum
  • City Attorney – Torria Petrie
  • District Judge – Haylee Zierow

 Del Papa

  • Mayor – Heather Foster
  • Councilwomen – Alysse Ballard, Tati Devoux, Amber Mason, Morgan Mastromarino
  • City Attorney – Rezvan Egi
  • District Judge – Nik Dillon

Mathews

  • Mayor – Abigail Wallace
  • Councilwomen – Taylor Avery, Amber Risheg, Lauren Catherine Martires, Hanna Nunez-Roblero
  • City Attorney – Piercynn Glenn
  • District Judge – Natasha Culpepper

 Wagner

  • Mayor – Ariann Sanford
  • Councilwomen – Madison Armata, Madelyn Landerfelt, Gema Plancarte Hernandez, Sage Rutledge
  • City Attorney – Glenna Jane Galarion
  • District Judge – Susie Cho

County Elections

Seeley County 

  • County Commissioners – Taylor Avery, Julia Davidson, Paige Flippin, Jaylin Hendricks, Lorean Herrera, Janet Ortega, Amber Risheg, Savannah Tynan, Michelle Zhu
  • County Clerk – Rianna Bishop
  • County Treasurer – Alexis Lusby-Angvick
  • County Sheriff – Wonje Kim
  • District Attorney – Sam Ross
  • Justice of the Peace, Department A – Abigail Wallace
  • Justice of the Peace, Department B – Haylee Zierow
  • District Judge, District W – Natasha Culpepper
  • District Judge, District X – Destiny Harvey
  • School Board Trustee, District 2 – Angeline Feyt, Hanna Nunez-Roblero, Samantha Quinonez
  • School Board Trustee, District 3 – Wenmai Bai, Paris Godfrey, Meghan Jones

Vance County 

  • County Commissioners – Kaly Branco, Stella Carroll, Tati Devoux, Tyler Di Bari, Madelyn Landerfelt, Tiffany Morris-Holm, Ariann Sanford, Ally Snelling, Rachel Zhang
  • County Clerk – Sage Rutledge
  • County Treasurer – Rezvan Egi
  • County Sheriff – Emily Espinosa
  • District Attorney – Glenna Jane Galarion
  • Justice of the Peace, Department C – Grace Lipparelli
  • Justice of the Peace, Department D – Yaz Harvey
  • District Judge, District Y – Sierra Batrin
  • District Judge, District Z – Nik Dillon
  • School Board Trustee, District 4 – Robyn Myers, Alissa Till, Sydnie Walters
  • School Board Trustee, District 5 – Maya Gupta, Morgan Mastromarino, Allison Olivares

State General Election

Before the general election, the delegates ran in primary elections within their two parties, Nationalist and Federalist. Those that lost the primary then had the opportunity to file for the general election with no political party affiliation. These are the final results! Their party is listed beside them.

Non-Partisan Offices

  • Justice of the Supreme Court – Rianna Bishop, Tati Devoux, Yas Harvey, Cyndi Lai, Madelyn Landerfelt, Ella Rampage
  • State Board of Education – Susan Garcia, Winter Howell, Savannah Penna, Samantha Quinonez, Alissa Till, Aubrey Walnum
  • Board of Regents of the University – Madison Armata, Rachel Fragoso, Destiny Harvey, Clarissa Neff, Jalynn Quibell, Lexi Reed

Partisan Offices 

  • Assemblywomen
    • Cheyenne Alvarez (F)
    • Wenmai Bai (F) – Speaker of the Assembly
    • Mia Brozovich (N)
    • Susie Cho (F)
    • Rylee Crowley (F)
    • Julia Davidson (N)
    • Tyler Di Bari (N)
    • Megan Farrell (F)
    • Angeline Feyt (N)
    • Glenna Jana Galarion (F) – Majority Leader
    • Diana Garcia (F)
    • Mandy Gebhart (F)
    • Jaylin Hendricks (N)
    • Morgan Kennybrew (F)
    • Wonje Kim (F)
    • Alexis Lusby-Angvick (F)
    • Tiffany Morris-Holm (F)
    • Nikki Petrich (N)
    • Savannah Tynan (F)
    • Sydnie Walters (N) – Minority Leader
    • Michelle Zhu (F)
    • Haylee Zierow (F)
  • Senators 
    • Sammi Cheung (F)
    • Natasha Culpepper (N)
    • Rezvan Egi (F)
    • Paige Flippin (F)
    • Paulyna Garcia (N)
    • Sharon Joseph (N)
    • Lizeth Ortega-Luna (N)
    • Sam Ross (F) – Minority Leader
    • Ally Snelling (N) – Majority Leader
    • Erika Zenz (N)
    • Rachel Zhang (F)
  • State Treasurer – Alysse Ballard (F)
  • Attorney General – Paris Godfrey (N)
  • Controller – Taylor Avery (F)
  • Secretary of State – Ariann Sanford (F)
  • Lieutenant Governor – Heather Foster (N)

And Congratulations to the 2016 Nevada Girls State Governor:

Maya Gupta (F)